Rodzicu nigdy nie jest za wcześnie

Rodzicu nigdy nie jest za wcześnie na wspomaganie rozwoju dziecka

Informacje zawarte w artykule mogą dotyczyć wszystkich niemowląt, zarówno tych, które urodziły się o czasie, ale również dzieci urodzonych przedwcześnie, które mają kłopoty ze ssaniem, połykaniem, oddychają przez usta, mają częste infekcje górnych dróg oddechowych, ślinią się,  mogą ( nie muszą) w późniejszym czasie mieć wady wymowy.

Masaż logopedyczny jest ciekawą formą pomocy logopedycznej a towarzyszyć mu powinny, m.in.

– systematyczność

– cierpliwość

-wytrwałość

– krem dla dzieci lub oliwka

– czyste ręce

– 10 minut czasu w ciągu dnia

Masaż zaczynamy od czoła. Najlepiej, gdy dziecko leży na plecach. Palce obu rąk kładziemy na środku czoła dziecka i wykonujemy ruchy koliste w kierunku skroni. Na skroni wykonujemy kilka ruchów kolistych i ponownie przenosimy się na środek czoła, wykonując 5 takich ruchów.

Następnie masujemy okolice wokół oczu- palcami wskazującymi obu rąk uciskamy kości czaszki wokół oczodołu, możemy również „rysować okulary”. Palcami wskazującymi obu rąk uciskamy od nasady nosa i kończymy przy skrzydełkach nosa. Następnie palcami uciskamy skórę policzków od kącików oczu przy nosie do zewnętrznych kącików ust. Kciukami przyciskamy delikatnie powieki.

Ilość powtórzeń oraz nacisk dostosowujemy do wytrwałości dziecka. Dzieci bardziej wrażliwe będą wymagały lżejszego nacisku. Z czasem nadwrażliwość ustąpi, a odczuwanie bodźców dotykowych nie będzie nieprzyjemne.

W taki sam sposób (koliste ruchy opuszkami palców) masujemy oba policzki i brodę.

Następnie masujemy usta: kciuki obu rąk kładziemy pod brodą dziecka, domykając usta. Palce wskazujące obu rąk wykonują ruchy okrężne najpierw wokół górnej wargi, następnie wargi dolnej. Po zakończeniu ruchu spiralnego zatrzymujemy palce w kącikach ust. Możemy rozciągać usta w kierunku uszu ( jak przy głosce i) i ściągać do środka (jak przy głosce u).

Masaż uszu polepsza wrażliwość słuchową.  Polega na oszczypywaniu małżowin usznych od dołu do góry- po trzy razy. Następnie pociągamy małżowiny do góry, w bok i do dołu. Palcami wskazującymi uciskamy punkty w dołkach za uszami.

Masaż szyi– polepsza połykanie, likwiduje ślinotok. Masaż ten wykonujemy przed jedzeniem- od brody całą dłonią głaszczemy szyję do dołu, kiedy masujemy szyję między posiłkami wykonujemy ruchy od klatki piersiowej w kierunku brody.

Masaż jamy ustnej– dzięki niemu dziecko prawidłowo będzie odczuwało czuciowe bodźce wewnątrz jamy ustnej. Dzieci które są wrażliwe pozbędą się nadmiernej wrażliwości, zaczną odczuwać stosownie do działającego bodźca. W sposób świadomy poznają możliwości ruchowe języka, poprawią sposób mówienia, połykania, żucia, zlikwidują odruch kąsania.

Masaż jamy ustnej możemy wykonywać kilka razy dziennie przed posiłkiem. Można wykonywać go miękką szczoteczką lub nakładką na palec. Na początku nasz dotyk powinien być lekki, w miarę upływu czasu silniejszy.

Podczas masażu języka dziecko otwiera szeroko usta. Kładziemy palec lub szczoteczkę na czubku języka i wykonujemy ruchy spiralne środkiem języka w kierunku gardła, aż do wystąpienia odruchu wymiotnego, następnie masujemy prawy i lewy bok języka, po trzy razy. Możemy również wykonywać ćwiczenia bierne, chwytając za czubek języka podnosimy go do góry, w dół, w lewą i prawą stronę.

Masaż podniebienia zaczynamy od początku jamy ustnej. Kolistymi ruchami przesuwamy się wzdłuż podniebienia aż do wystąpienia odruchu wymiotnego. Podobnie masujemy boki podniebienia dziąsła.

 

Masaż wewnętrznej strony policzków polega na masowaniu okrężnie policzków w prawą i lewą stronę. W przypadku małych dzieci masujemy dziąsła, pocierając je kilka razy wskazującym palcem z góry do dołu w szczęce górnej (zgodnie z kierunkiem wzrostu zębów), od dołu do góry w szczęce dolnej. Gdy dziecko ma już zęby postępujemy odwrotnie.

Masaż jest ciekawą formą zabawy, można wykorzystać w nim słodkie nagrody, m.in. miód, dżem lub nutellę.

Zachęcam Rodziców do masowania swoich pociech, ponieważ sprawi to dużą frajdę zarówno dzieciom jak i dorosłym.

 

Rodzicu pamiętaj, że dotyk wpływa na siły życiowe organizmu. /za Jerome Liss/.

 

Opracowała: Małgorzata Świderska- Poniatowska

Logopeda, neurologopeda.