Category Archives: Rodzic

10 przykazań dla Rodziców

 

Wielu rodziców zastanawia się, co robić, aby dobrze wychować swoje dziecko. Pytają, jak być dobrym rodzicem ? Szukają odpowiedzi na to pytanie w poradnikach. Pytają innych zaprzyjaźnionych rodziców. Przypominają sobie, jacy byli wobec nich ich rodzice, czasami starają się ich naśladować, a czasami robią wszystko, aby nie powtarzać ich błędów.

Wierzę, że rodzice kochają swoje dzieci i starają się, aby były szczęśliwe, radosne, wrażliwe na uczucia innych ludzi, pewne siebie i ambitne. Myślę, że w osiągnięciu tych celów może pomóc przestrzeganie pewnych zasad. Oto one:

  1. Nie będziesz zawstydzał dziecka za to, że nie jest lepsze od innych. To twój problem, jeżeli chcesz mieć dziecko prymusa. Możesz karcić je tylko za to, że nie zechce postarać się czegoś zrobić, ale nie za to, że mu się to nie uda.
  2. Nie będziesz uczył dziecka przemocy, stosując ją wobec niego.
  3. Nie będziesz uczył dziecka nieuprzejmości i obrażania innych, będąc sam takim wobec niego.
  4. Nie będziesz powodował w dziecku poczucia winy za to, że niewystarczająco ciebie kocha. Obwiniaj dziecko tylko za krzywdzenie innych ludzi.
  5. Nie będziesz uczył dziecka bać się. Lepiej pozwól swojemu dziecku pomóc ci przestać się bać tego, czego ty się boisz.
  6. Nie będziesz mówił dziecku, że światem rządzą układy. Jeśli tak mówisz to powodujesz, że przestaje wierzyć w siebie, stawiać sobie cele i starać się samodzielnie je osiągać.
  7. Nie będziesz uczył dziecka tradycyjnych nonsensów o tym, jaka ma być kobieta, a jaki mężczyzna, co wolno im czuć i co wolno im robić.
  8. Nie będziesz pozwalał, aby twoja własna płeć ograniczała twoje funkcjonowanie jako rodzica. Szczególnie nie pozwalaj sobie na to, by robić znacznie więcej lub znacznie mniej w sprawie twego dziecka niż drugi rodzic. Dzieci potrzebują ojców i matek. A ojcowie potrzebują dzieci nawet bardziej.
  9. Nie będziesz odmawiał dowodów swojej miłości wobec nastolatka tylko dlatego, że on przestał okazywać swoją miłość tobie. Właśnie wtedy, kiedy nastoletnie dziecko ciebie nienawidzi, najbardziej potrzebuje stałości i twojej niezawodnej miłości.
  10. Nie będziesz rujnował dzieciństwa swojemu nastolatkowi dlatego, że sam miałbyś ochotę przeżyć jeszcze raz dzieciństwo z lepszymi zabawkami i własnym dzieckiem jako równorzędnym partnerem zabaw. Pozostań rodzicem. Wtedy dziecko będzie dzieckiem dotąd, aż stanie się dorosłe.

 

POWODZENIA!

Opracowała: mgr Grażyna Czop